Şekersiz Ayva Marmelatı Tarifi

Sosyal medyada paylaşın:

Veya paylaşmak için bu linki kopyalayın

Şekersiz Ayva Marmelatı Tarifi

  • Orta

Tarif

Artık her markette, şekersiz, light, diyabetik olduğu iddia edilen reçeller, marmelatlar satılıyor. Tabii ki doğruluk payı vardır ama hepsi fabrikasyon. Eğer marketten reçel alacaksam genelde hep aldığım tek bir marka vardır, uzun zamandır da değiştirmedim. Bir şekilde o markayı alamayacak durumdaysam da mutlaka organik olan reçelleri tercih ederim. Peki şekersiz reçel tarifi kendimiz yapamaz mıyız?
Uzun bir süreden beri, eğer vaktimin bol olduğu bir zamansa, mutlaka reçelimi ya da marmelatımı kendim yapmaya çalışırım. Bu tarifi de böyle bir zamanda internet araştırmalarımda bulmuştum. 😊 Sağlıklı beslendiğimiz için şekeri hepimiz hayatımızdan çıkardık öyle değil mi? 🙂 O zaman reçel yaparken şeker yerine geçebilecek bir madde lazım bize. O da elma suyu! (Kendiniz sıkamıyorsanız, mutlaka organik ve %100 meyve olanını tercih ediniz.) Ben ayva reçeline bayıldığım için genelde ayva reçeli yapıyorum, zaten şeker kullanmadığımız için çok sulu meyvelerin elma suyuyla reçeli olmuyor, aklınızda bulunsun. 🙂 İster sabah kahvaltınızda 1 çay kaşığı tereyağının üstüne, ister kurabiyelerinizde, ister kek ya da tartlarınızda kullanabileceğiniz, şekersiz reçel tarifi için buyrunuz;
Malzemeler:
– 750 gr. ayva
– 1 litre organik %100 meyve olan elma suyu
– 1 adet çubuk tarçın

Steps

1
Done

Elma suyunu tencereye alıp kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca yaklaşık 15 dakika boyunca kısık ateşte biraz koyulaşmasını bekliyoruz.

2
Done

Ayvaları temizleyip rendeliyoruz ve kısık ateşte olan tenceremize atıyoruz. Ayvaların çekirdeklerini ve çubuk tarçını da tencereye ekliyoruz. Altını açıp tekrar kaynamasını bekliyoruz.

3
Done

Kaynayınca tenceremizi orta ateşe alıp ayvaların suyunu çekmesini bekliyoruz. Ayvalar iyice suyunu çekip dibi tutmaya başladığı zaman tencerenin altını açıp tahta bir kaşıkla yaklaşık 10 dakika boyunca alttan üste alarak sürekli karıştırıyoruz.

4
Done

Saynur Ülgez

Mutfak, en büyük hobim. Yemek yapmak, yeni tarifler keşfetmek, yaptıklarımı başkalarına sunmak ve onlarla paylaşmak bana hayatta en keyif veren anlardan..

önceki
İki Renkli Diyet Muhallebi Tarifi

Yorumunuzu Ekleyin