Kabak Sandal Tarifi

Sosyal medyada paylaşın:

Veya paylaşmak için bu linki kopyalayın

Kabak Sandal Tarifi

Lezzetli bir kabak tarifi

  • Orta

Tarif

Kabak sandal tarifi her zaman ki gibi ekstra yağ eklemeye gerek olmayan bir yemek. Zira içinde kıyma barındırıyor, haliyle vücudumuz için gerekli yağı kıymadan almış oluyoruz.
Bu tarifi hem sunumu çok şık olduğu için, hem de ultra light olduğu için seviyorum.  Ben genelde ya üstüne sarımsaklı yoğurtlu sos yapıyorum, ya da yanına cacık ile tüketiyorum, tabii ki bir dilim ekmek ve bol salata ile…

Steps

1
Done

Öncelikle kıymamızı tencereye koyup rengi değişene kadar kavuralım. Kavrulan kıymaya soğan, domates, salçayı ekleyelim ve kavurmaya devam edelim. Kavrulan kıymamızın altını kapatalım ve ince kıydığımız maydanozu ve tuzu ekleyip karıştıralım, dinlenmeye alalım.

2
Done

Kabaklarımızı bir güzel yıkayıp, alacalı soyalım ve uzunlamasına ortadan ikiye ayıralım. İkiye ayırdığımız kabakları sandal haline getirmek için içini altını delmeden oyalım. Kabaklarımızdan çıkan içi, çöpe atmayalım, kıymamızın içine ekleyip karıştıralım.

3
Done

Sandallarımızın içine yeteri miktarda kıymalı harçtan koyuyoruz ve fırına dayanıklı bir kaba diziyoruz. Ilık suda biber salçasını eritelim ve kabakların üzerinden fırın kabının içine dökelim.

4
Done

Fırınımızı 180 dereceye ayarlayalım, yemeğimizin üzerini yanmasın diye folyoyla kapatalım ve pişmeye bırakalım. Ben fırınımı önceden ısıtmadım, 45 dakikada yumuşacık oldu kabaklar. Piştikten sonra üstü kızarsın diye folyoyu kaldıralım ve 10 dakika da üstünü kızartalım.

Saynur Ülgez

Mutfak, en büyük hobim. Yemek yapmak, yeni tarifler keşfetmek, yaptıklarımı başkalarına sunmak ve onlarla paylaşmak bana hayatta en keyif veren anlardan..

diyet pizza tarifi
önceki
Diyet Pizza Tarifi
magnolia
sonraki
Çikolatalı Light Magnolia Tarifi

Yorumunuzu Ekleyin