Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Sosyal medyada paylaşın:

Veya paylaşmak için bu linki kopyalayın

Malzemeler

1/2 kg Yer Fıstığı
1 çay bardağı Bal
1 çay bardağı Light Süt

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Ev yapımı fıstık ezmesi yapmak artık çok kolay!

Evde yerfıstığı ezmesi yapmak artık çok kolay!

  • 4 Kişilik
  • Orta

Tarif

Evde fıstık ezmesi yapmayan kaldı mı hala? Dışarıdan aldığımız markaların hem şekeri fazla oluyor hem katkı maddesi o kadar çok oluyor ki, adeta tadını yapaylaştırıyor.  Bu ev yapımı fıstık ezmesi tarifi ile, artık dışarıdan fıstık ezmesi almanıza gerek kalmayacak…
Bu arada, artık fıstık ezmesinin zararlı olduğu düşüncesini de bir kenara koyalım mı? Açıkçası bir besinin yüksek yağ ve kalori miktarı içermesi o besinin illa da sağlıksız olacağı anlamına gelmez. Aslına bakarsanız fıstık ezmesi sizin için son derece yararlıdır. Tabii ev yapımı fıstık ezmesinden bahsediyorum…

Mesela, kalp için sağlıklı olan doymamış yağlar içermektedir. Bu yağlar sadece sağlıklı olmakla kalmamakta aynı zamanda fiziksel gelişiminizi de desteklemektedir. Fıstık ezmesi iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olduğundan dolayı aynı zamanda kansere, diyabete, kalp rahatsızlıklarına karşı korunmaya da yardımcı olmaktadır. Kasların gelişimi ve onarımı için proteinle doludur ve içerdiği lifler sayesinde uzun sure tokluk hissi yaratır.
Son olarak kimsenin sizi fıstık ezmesinin zararlı olduğu konusunda kandırmasına izin vermeyin. Evet, yüksek miktarda kalori ve yağ içermektedir ama bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Ölçülü bir şekilde tüketimde sağlığınız için sadece olumlu etkileri olmaktadır. Hadi şimdi ev yapımı fıstık ezmesi tarifimizin ayrıntılarına geçelim.

 

Steps

1
Done

1/2 kilo kabuklu yer fıstığını soyup tavada yağları dışarı çıkana kadar yaklaşık 4-5 dakika kavuruyoruz.

2
Done

Yüksek hızda çalışan blendıra koyup un olana kadar çekiyoruz.

3
Done

1 çay bardağı bal ilave edip çekmeye devam ediyoruz, her 5 dakikada bir azar azar süt ilave ediyoruz.

4
Done

Yaklaşık 1 çay bardağı sütte kıvamı krema gibi oluyor. Yer fıstığı ezmesi yaparken dikkat etmeniz gereken tek nokta, ilave ettiğiniz her ekstrayı (süt ve bal) iyice çekene kadar blendırı çalıştırmanız. Yaklaşık 25-30 dakikada krema haline geliyor.

Saynur Ülgez

Mutfak, en büyük hobim. Yemek yapmak, yeni tarifler keşfetmek, yaptıklarımı başkalarına sunmak ve onlarla paylaşmak bana hayatta en keyif veren anlardan..

Yağsız Kek Tarifi
önceki
Yağsız Diyet Tarçınlı Kek Tarifi
yagsiz korili tavuk
sonraki
Yağsız Körili Tavuk Tarifi

Yorumunuzu Ekleyin